Dansk Automationsselskab · H. C. Andersens Boulevard 18 · DK-1787 København V · Tlf.: 33 77 34 14 · E-mail: dau@dau.dk · CVR-nr.: 82 47 98 13
 
Eksportér til din kalender

Robotter i Industri 4.0

05-09-2017 · Kl. 08:30 - 16:00 · V. Kamstrup, Skanderborg




Titel: Robotter i Industri 4.0
Tid: Tirsdag den 5. september fra kl. 08.30-16.00
Sted: Kamstrup, Industrivej 28, Stilling, 8660 Skanderborg
Program: Læs mere og se printvenligt program her.
Pris: Medlemmer af DAu: 1.900 kr. ex. moms. Abonnenter af DAu: 2.200 kr. ex. moms. Øvrige: 3.900 kr. ex. moms.
 

Robotterne er ikke, hvad de har været...
De er nemlig blevet endnu mere relevante og interessante.
I dag giver det ikke mening at tale om Industry 4.0, Den 4. Industrielle Revolution eller Digitalisering, uden at tale om robotter. Eller Industrirobotter for at være mere specifik.

På denne DAu-konference går vi i dybden med de nye udviklingstrends:
Colloborative robotter, der samarbejder med og arbejder side om side med mennesker.
Fleksible robotter, der kan tilpasses og anvendes i forskellige sammenhænge eller til at løse variable opgaver (f.eks. omplacering og pakning).
Robotter og digitalisering: hvordan indgår robotter i Industri 4.0?

Konferencen er mødested for både brugere, programmører og maskinbyggere, hvor udfordringer og muligheder diskuteres og drøftes. På konferencen kan du lære af og høre om:
  • En af de store robotleverandøre fortælle om de fremadrettede visioner og planer, med de seneste opdateringer på standarder og sikkerhed. 
  • Robotbrugerens erfaringer og udfordringer med integration af robotter i nuværende produktionslinjer.
  • Og fra den anden side udfordringen med robotter som Turn-Key maskinbygger - afgrænsningen mellem PLC og robot.
Konferencen henvender sig både til (PLC) automationsfolk, der vil lære om robotteknologi, og robotleverandører, der vil lære om (PLC) automation.
 

Endeligt program
Kl. 08:30 Registrering og morgenkaffe

Kl. 09:00 Velkomst
Dagens facilitator Morten Svendsen Nordli, Eltronic A/S,  Director Production, IT & Automation

Kl. 09:10 Introduktion til Kamstrup: Sådan arbejder vi med automation og robotter
Peter Suhr, Production Manager, Kamstrup A/S

Kl. 09:35 Visioner for fremtidens robotter:
Where is the industrial robotic in 5 to 10 years from a Kuka perspective? (English)

Heinrich Munz, Lead Architect Industry 4.0, Strategic Technical Consultant, Kuka

Kl. 10.05 Standarder og sikkerhed - Status og fremtidsperspektiver
Hvor er vi henne med standarder i dag? Hvad er udviklingen,og hvad rør sig? Og hvor er vi på vej hen?
Hans Morten Henriksen, Direktør, Maskinsikkerhed ApS og
Lasse Kieffer, CEO, Purple Robotics


Kl. 10.25 Pitch, pause og besøg på minimesse

Kl. 10.55 Open Source Development within Robotics (English)
Andrzej Wasowski, Professor, IT-Universitetet

Kl. 11.25 Specialmaskine vs. fleksibelt og modulopbygget robot koncept
Hør hvordan Chr. Hansen A/S og LSS Etikettering A/S i fællesskab har arbejdet med at udvikle et fleksibel og modulopbygget robot etiketterings produktionskoncept

Kl. 11.55 Teknologisk Institut om brug af robotter 10 år fra nu
Andreas Holmetoft Lyder, Projektleder, Ph.D., Robotteknologi, Teknologisk Institut

Kl. 12.20 Frokost og besøg på minimesse

Kl. 13.00 Rundvisning på Kamstrups nye fabrik

1) Ny vandmålerfabrik: Se brudt produktionslinje, opdelt i produktionscellerceller, flowbænke
2) PCB-produktion: Fuldautomatisk produktion m SMT og THT
3) Elmålerproduktion: Se opdelt produktion forbundet af MIR


Kl. 13.30 Udfordringen med robotter som Turn-Key maskinbygger PLC kontra Robot afgrænsning
Christian Weinreich, Teknisk Direktør og medejer, C&H System A/S

Kl. 13.55 Virtuel Manufacturing - Den digitale tvilling ved hjælp af manufacturing PLM
Anders Lynggaard, Adm. direktør, Virtual Manufacturing Denmark ApS

Kl. 14.20 Aalborg Universitet om muligheder for virksomheder til at afprøve robotteknologi, samt en ”kunde” case / Testcase
Simon Bøgh, Associate Professor | Ph.D. MSc. Eng. Manufacturing Technology | Robotics & Automation Group, Department of Mechanical and Manufacturing Engineering, Aalborg Universitet

Kl. 14.45 Pause og besøg på minimesse

Kl. 15.05 Leverandør og kunde—muligheder og udfordringer hos Løgstrup-Steel
Tommy Græsborg Nielsen, Automationsmanager, Kilde Automation

Kl. 15.35 Technicons udvikling af hyberfleksibel robotcelle med Danfoss - potentialer og udfordringer
André Mikkelsen, Projectingeniør, Technicon

Kl. 16.05 Afrunding

Kl. 16.15 Tak for i dag


Foreløbig deltagerliste (pr. 29. august)
Navn Virksomhed
Anders H. Jessen Omron Electronics A/S
Anders Lyngborg Virtual Manufacturing Denmark ApS
Anders Olesen LEGO System A/S
André Mikkelsen Technicon
Andreas Holmetoft Lyder Teknologisk Institut
Andreas Kronborg Marklund Omron Electronics
Andrzej Wasowski IT-Universitetet
Björn Franzen HMS Industrial Networks
Bo Larsen Ib Andresen Industri A/S
Bo Lybæk GPV International A/S
Carsten Bruun Grundfos
Carsten Davidsen Danfoss A/S
Christian Weinreich C&H System A/S
Claus Birkedal Copenhagen School of Entrepreneurship
Claus Egholm Sørensen Rockwool International A/S
Claus Juel Nielsen Kilde Automation A/S
Claus Mainz Saint-Gobain Danmark
Dennis Bay Siemens
Emma Skov DAu
Flemming Bonde NIelsen Frontmates A/S
Flemming Haugaard Christensen Teknologisk Institut
Flemming Jacobsen intego A/S
Frank Faurholt Siemens A/S
Hans Henrik Sunddal Saint-Gobain Danmark
Hans Morten Henriksen Maskinsikkerhed ApS
Henrich Munz Kuka
Henrik Christensen Danfoss A/S
Henrik Meineche SICK A/S
Jacky Højen Thomsen Student, Produktionsteknologi
Jacob Odby Hüttel Eltronic A/S
Jan Efland Bihl+Wiedemann Nordic ApS
Jan Schaloske Danfoss A/S
Jesper Strands Confirm A/S
Jette Nøhr DAu
Johnny Krogh Sørensen Chr Hansen A/S
Just Pedersen TEC
Jørgen Pihlkjær Kilde Automation A/S
Jørn Nørbæk Autdsign A/S
Kenneth Madsen Student, Produktionsteknologi
Kim Merrild Thuesen Hounö A/S
Kim Meyer-Jacobsen Siemens A/S
Lars Bo Frederiksen Business Kolding
Lars Hess Belman A/S
Lars Hoffmann Pedersen Ib Andresen Industri A/S
Lars Høberg FH Automation A/S
Lasse Kieffer Purple Robotics
Leif Rasmussen FH Automation A/S
Lise Jonasen Robotize ApS
Mads Tryggedsson DAu
Mark Fisker DI
Marthin Benjamin Pedersen Student, Maskinteknik, IHA
Mathias Sjørvad Student, Maskinmester, AAMS
Metin Koca NNE A/S
Michael Bak Christiansen Schneider Eletric A/S
Mikkel Christensen Student, Operations Management, SDU
Mogens NIelsen Tricon Techsoft A/S
Morten Svendsen Nordli Eltronic A/S
Nikolaj Worm Student, Maskinmester, AAMS
Ole Lomholt ÅF A/S
Ole Schultz DTU Diplom
Orla Chemnitz Bihl+Wiedemann Nordic ApS
Ove Holm Omron Electronics A/S
Paul Robert Warming Tricon Techsoft A/S
Per Johansson FH Automation A/S
Per Løgstrup Løgstrup-Steel
Peter Friis Kilde Automation
Peter Strabo Hummelshøj RoboCluster
Peter Suhr Kamstrup A/S
Rasmus Jansson Student, Operations Management, SDU
Regnar Schultz Dansk Standard
Shkelqim Gashi Student, Maskinmester, AAMS
Sibel Sarac Isikli-Kristiansen RoboCluster
Simon Bøgh Aalborg Universitet
Steen Ceeholm FRONTMATEC A/S
Susanne Pedersen Student, Produktionsteknologi
Søren Andersen LSS Etikettering A/S
Søren Jakobsen Siemens A/S
Søren Mørk Beckhoff Automation ApS
Søren Skarby LEGO System A/S

Se udstillinger fra:
Beckhoff Automation ApS
Bihl+Wiedemann Nordic ApS
Eltronic A/S
HMS Industrial Networks
Maskinsikkerhed ApS
Omron Electronics A/S
RoboCluster
Schneider Electric A/S
Siemens A/S